Proksiak.pl - bramka proxyCzym jest bramka proxy?

Bramka proxy, to aplikacja internetowa, działająca jako pośrednik w przeglądaniu zasobów sieci WWW. Odpowiednie oprogramowanie wykonuje określone operacje w celu pobierania w imieniu użytkownika i wyświetlania treści stron WWW. Po wysłaniu żądania pobrania strony (podaniu adresu strony do wyświetlenia), do serwera docelowego przesyłana jest jedynie informacja o adresie serwera bramki, a nie jej użytkownika. Klient jest więc odizolowany od serwera docelowego. Oznacza to, że bramka proxy umożliwia zmianę adresu IP pod jakim jesteśmy widoczni w Internecie, poprzez zamaskowanie go adresem IP bramki.

Serwery, na których znajdują się bramki proxy są często zabezpieczone przez firewall ograniczający możliwości ataku przez crackerów lub szkodliwe oprogramowanie. Poza tym aplikacja bramki udostępnia narzędzia umożliwiające filtrowanie danych przed ich wyświetleniem:

Szyfrowanie URL

służy do zamaskowania adresów przeglądanych stron. Pozwala ominąć niektóre blokady filtrujące strony po URL

Szyfrowanie strony

umożliwia uniknięcie filtrów sprawdzających treść kodu witryny. Dane pobrane przez bramkę są szyfrowane przez serwer, wyświetlane i rozkodowywane już po stronie użytkownika, poprzez JavaScript.

Automatyczne usuwanie skryptów javascript i obiektów flash

zabezpiecza nas przed natrętnymi reklamami i infekcjami wirusami. Dodatkową zaletą czyszczenia skryptów jest znaczne przyśpieszenie pobierania stron (mniej danych do przesłania) i ich renderowana (mniejsze obciążenie procesora).

Opcja wyłączenia/włączenia obsługi ciasteczek

często przechowujących dodatkowe informacje o użytkowniku strony, np. w celu śledzenia jego zachowania. Niektóre interaktywne strony wymagają jednak ciasteczek do prawidłowego działania.